"Didone abbandonata"
Data: 31 I 2014 / 19:00
Miejsce: Sala koncertowa
Barokowa opera na historycznych instrumentach. Po raz pierwszy na Śląsku!

Centrum Kultury Katowice i {oh!} Orkiestra Historyczna

przy współpracy z czeskimi i słowackimi artystami zapraszają na

PIERWSZE NA ŚLĄSKU

WYKONANIE BAROKOWEJ OPERY

NA INSTRUMENTACH HISTORYCZNYCH

Didone abbandonata

Domenico Sarri

(1679-1744)

Finał finałów cyklu Barokowe Five O'clocki!

Opera „Didone abbandonata”, autorstwa Domenico Sarriego, oparta jest na pierwszym libretcie napisanym przez Pietro Metastasio, jednego z najbardziej znanych autorów tekstów operowych w epoce baroku. Libretto Metastasia opowiadające o historii Dydony, królowej Kartaginy i Eneasza, bohatera wojny trojańskiej wykorzystywane było później przez różnych kompozytorów jeszcze ponad 50 razy. Domenico Sarri (1679-1744) był jednym z czołowych twórców neapolitańskich, którego prace znacząco wpłynęły na muzyków i kompozytorów w ówczesnej Europie. Premiera „Didone abbandonata” odbyła się w Neapolu w 1724, a w 1734 wystawiona została w czeskim Brnie, co znacząco przybliżyło naszą część Europy do największych operowych ośrodków XVIII wieku. 280 lat po brneńskiej premierze, dzięki międzynarodowej współpracy artystycznej opera zabrzmi w tych stronach ponownie w wykonaniu czeskich i słowackich solistów oraz katowickiej {oh!} Orkiestry Historycznej.

Reżyseria, kostiumy, scenografia:

Tomáš Pilař

Kierownictwo muzyczne:

Martyna Pastuszka, Jan Čižmář

Obsada

Dydona - Andrea Široká

Eneasz - Stanislava Jirků

Jarbas (Król Maurów)) - Roman Hoza

Selene - Zuzana Černá (zastępstwo za Michaela Kušteková)

Araspe - Martin Ptáček

Osmida - Václav Cikánek

{oh!} Orkiestra Historyczna

w składzie

skrzypce: Martyna Pastuszka (koncertmistrz), Violetta Szopa-Tomczyk, Małgorzata Malke, Adam Pastuszka,

altówka: Dymitr Olszewski

wiolonczela: Bartosz Kokosza

kontrabas: Michał Bąk

klawesyn: Marcin Świątkiewicz

teorba: Jan Čižmář

oboje: Tereza Pavelková, Marcel Plavec

PROGRAM PDF

{oh!} Orkiestra Historyczna, utworzona z inicjatywy koncertmistrzyni Martyny Pastuszki i menedżera zespołu Artura Malke, skupia kilkunastu znakomitych śląskich artystów, którzy zdobywali doświadczenie w podobnych zespołach w całej Europie. {oh!} koncertuje nie tylko na Śląsku ale także w innych miastach Polski, zbierając bardzo dobre recenzje. Jej działalność zauważana i doceniana jest już w całym kraju, zespół cieszy się również coraz większym zainteresowaniem wśród słuchaczy. Tegoroczne plany {oh!} Orkiestry Historycznej obejmują m.in. udział w festiwalach: Musica Poetica w Tarnowie, Międzynarodowym Festiwalu Bachowskim w Świdnicy, czy Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie. W planach są również kolejne koncerty na Śląsku, m.in. w Bytomiu, Żorach, Rudzie Śląskiej i Chorzowie a także nagranie pierwszej płyty.

Bilety: 15-20 zł, Ticketportal.pl, Biletyna.plKupbilecik.pl

Rezerwacje: bow@ck.art.pl, tel. 32 609 03 31, 32 609 03 32.

Partnerzy projektu:

Teatr Narodowy w Brnie

Uniwersytet im. Masaryka

Urząd Miasta w Brnie

Ministerstwo Kultury w Czechach

Musical Delicacies/ Hudebni lahudky

Opera on Tour/Opera na cestach

Stowarzyszenie „Art In Motion”