We wrześniu i w październiku się poszwendamy...
Data: 6 i 13 IX oraz 4 i 18 X 2014
... tu i tam :)

6 IX 2014 / trasa całodzienna

L szwendanie: Pustynna Burza, czyli w poprzek Pustyni Błędowskiej

Tym razem pokonamy trasę wiodącą z Klucz do Błędowa – najdalej na wschód wysuniętej dzielnicy Dąbrowy Górniczej i jednocześnie chyba najdalej wysuniętego na wschód fragmentu województwa śląskiego. Najpierw wejdziemy w las bukowy, gdzie można zobaczyć typowe dla jurajskiego krajobrazu ostańce skalne i zapoznać się z gatunkami światło- i cieniolubnymi. Następne odcinki to zalesione pogorzelisko, Pustynia Błędowska, sosnowy bór świeży i ‒ dla kontrastu – żyzny, wilgotny łęg jesionowo-olszowy, który w Dolinie Białej Przemszy tworzy malownicze rozlewiska i meandry. Za sprawą dużego zróżnicowania typów środowisk na stosunkowo niewielkim obszarze – od najżyźniejszych, wilgotnych lasów łęgowych, poprzez buczyny i las mieszany, do borów sosnowych i najuboższych siedlisk pustynnych – spotkać można rośliny i zwierzęta wykazujące zupełnie różne cechy przystosowawcze.

13 IX 2014 / trasa całodzienna

LI szwendanie: W leśnym grodzie

Niewielkie Orzesze z powodzeniem mogłoby nosić miano „leśnego grodu”. Lasy zajmują około połowy powierzchni gminy – i to właśnie w nie zagłębimy się podczas wycieczki. Będziemy szukać rzadkich gatunków roślin, potężnych drzew i śladów bytności zwierząt. Z lasów będziemy jednak co jakiś czas wychodzić – między innymi do Zazdrości, gdzie weźmiemy udział w tradycyjnych obrzędach dożynkowych. Odwiedzimy również dziewiętnastowieczny kościół w Woszczycach, najstarszej dzielnicy Orzesza.

4 X 2014 / trasa całodzienna

LII szwendanie: Leśnym traktem z Rokitnicy do Miechowic

Miechowicka Ostoja Leśna jest jednym z najpiękniejszych terenów przyrodniczych w aglomeracji górnośląskiej. Potężne wiekowe buki i dęby, głębokie dolinki rzeczne, zabagnienia, oczka wodne i stawy – takie cuda znajdujemy nie tylko w MOL, ale i w innych fragmentach kilkusethektarowego Lasu Bytomskiego. Jednym z największych walorów tego terenu są głęboko wcięte dolinki Potoku Rokitnickiego i jego bocznych dopływów oraz urokliwe stawy i oczka wodne. Przyciągają wzrok również purpurowe i strzępolistne odmiany buka pospolitego. Tak duże zróżnicowanie siedlisk pociąga za sobą ogromne bogactwo fauny i flory. Znajdziemy tu nie tylko wiele gatunków rzadkich i chronionych, ale również rośliny obce dla naszej strefy klimatycznej, między innymi stare okazy choiny kanadyjskiej, cyprysika Lawsona, dębu błotnego, grujecznika japońskiego, tulipanowca amerykańskiego, sosny Banksa czy korkowca amurskiego. Są to pozostałości założeń parkowych dawnych właścicieli terenu – rodziny Tiele-Wincklerów. Ciekawostkę stanowi fakt, że po 1952 roku wiele z tych egzotycznych drzew przesadzono do powstającego wówczas Parku Śląskiego (Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie).

18 X 2014 / trasa całodzienna

LIII szwendanie: Triasowym szlakiem z Bytomia przez Tarnowskie Góry do Radzionkowa

Wycieczkę rozpoczniemy w bytomskim Rezerwacie Segiet, gdzie – wśród prawie dwustuletnich buków – przyjrzymy się pozostałościom średniowiecznego górnictwa gwareckiego. Z Segietu przemieścimy się do dziewiętnastowiecznego kamieniołomu Blachówka, wielu osobom kojarzącego się z miniaturą Wielkiego Kanionu Kolorado. To niejedyne tego typu miejsce na naszej trasie. Kolejnym będzie Suchogórski Labirynt Skalny – nieczynny już kamieniołom o kilkusetletniej tradycji. Stamtąd przejdziemy do Muzeum Chleba w Radzionkowie, gdzie racząc się sznitką domowego chleba będziemy odpoczywać i dzielić się wrażeniami z wycieczki.

Udział bezpłatny. Organizator nie pokrywa kosztów przejazdu. Informacje dojazdowe, zapisy: szwendanie@ck.art.pl.