BEATA KOLARCZYK
Data: Wernisaż 3 III | 17.30. Praca prezentowana do 23 III 2016
Miejsce: Galeria Pojedyncza
Baudelaire Charles, Paryski spleen, Warszawa 1959, s. 57.

Przedstawiany w galerii obraz jest jednym z cyklu tzw. "obrazów literackich". W tej pracy na warsztat wzięłam fragment poematu prozą pt. "Zmierzch wieczorny", znajdujący się w zbiorze "Paryski spleen" Ch. Baudelaire'a. Oszczędność środków i monochromia mają na celu dojście do jak największej syntezy analizowanego przeze mnie tekstu literackiego. Przez zaledwie kilka symboli i śladów staram się przedstawić to, co według mnie najważniejsze w danym tekście, a dzięki wyrwaniu słów i zdań z kontekstu książki doprowadzam do sytuacji, gdy zmieniają one swoje znacznie i otwierają nowe drogi interpretacji.

Beata Kolarczyk

Studentka IV roku Grafiki Warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, ukończyła także kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim.Zajmuje się głównie działaniami intermedialnymi – między innymi kolażem i wprowadzaniem poezji w tkankę miejską. Jej największą pasją obok sztuki jest literatura, dlatego często w swoich pracach inspiruje się konkretnymi teksami literackimi. Całe życie mieszka w Katowicach i chociaż planuje w przyszłości wiele przeprowadzek, to Katowice zawsze będzie uważała za fascynujące miasto z ogromnym potencjałem kulturalnym.