BARBARA JURA
Data: Wernisaż: 19 V | 17.30 Galeria Pojedyncza. Praca prezentowana do 31 maja 2016.
Miejsce: Galeria Pojedyncza
Niepolitycznie o polityce

Prezentowany obraz jest jednym z serii obrazów "niepolitycznych". Portrety zagranicznych polityków są zestawione z ornamentami, w które wplotłam produkty życia codziennego i elementy natury. „Patterny” te mają zakrywać świat w którym poruszają się politycy. Kreowanie wizerunku, a często przysłanianie rzeczy istotnych nieistotnymi faktami w obrazie, zostało zakryte poprzez tak infantylne bądź trywialne przedmioty, jak koło ratunkowe czy napój ze popularnej sieci fast foodów. [Basia Jura]

Barbara Jura

Studentka IV roku Grafiki Warsztatowej. Zajmuje się  głównie litografią i działa aktywnie w organizacjach studenckich. W jej pracach motywy realistyczne pojawiają naprzemiennie z ekspresyjną  i abstrakcyjną kreską. Zarówno w litografii, jak i w malarstwie stosuje duże rozbicie kolorystyczne a w przedstawianiu otaczającej rzeczywistości odwołuje się do estetyki kampu. Artystka nie obawia się poruszania tematów społecznych i politycznych, wychodząc z założenia, że stanowią one integralną cześć kultury społeczeństwa. Nie zmienia to faktu, że Barbara Jura poddaje te tematy specyficzne i niekiedy szokującej estetyzacji, ponieważ, jak sama stwierdza: „nie ma nic nadzwyczajnego w wulgarnym obrazowaniu polityków”.

Kurator:
Grażyna Tereszkiewicz

Wstęp wolny | Informacje: grazyna.tereszkiewicz@miasto-ogrodow.eu.
www.facebook.com/GaleriaPojedyncza
Galeria Pojedyncza | Katowice Miasto Ogrodów ― Instytucja Kultury im. K. Bochenek, plac Sejmu Śląskiego 2.