Wojciech Tuszko: DEBIUT
Data: Wernisaż: 19 V | 18.00. Wystawa fotografii prezentowana do 26 czerwca 2016
Miejsce: Galeria ENGRAM

Przez ponad 50 lat działalności fotograficznej stworzył archiwum liczące kilkadziesiąt tysięcy negatywów. Nie uczyniło go to fotografem w pełni – jak sam mówi „fotografował wyłącznie, żeby wiedzieć, o czym pisze”. Nie aspirował wyżej niż to. Nie zdecydował się nigdy na zorganizowanie własnej wystawy. W tym przypadku debiut jest paradoksalny – kończy długoletnią karierę, a nie ją rozpoczyna. Dziś Feliks Tuszko, dwa pokolenia dalej, wziął na siebie odpowiedzialność kuratora, celem wydobycia tego, co najbardziej wartościowe — celem ukazania znaczeń, ukrytych w negatywach, jako obiektach artystycznych i dokumentalistycznych. Na wystawie zaprezentowanych zostało 38 fotografii. Część z nich jest zdjęciami typowo reportażowymi. Inna część przedstawia życie prywatne Wojciecha Tuszko. Niektóre ze zdjęć zostały wykonane z rzeczywistym zamiarem artystycznym. Pojedyncze z nich powstały przy okazji testów materiałów światłoczułych.

Wojciech Tuszko

Członek honorowy ZPAF, dr chemii. Współtwórca magazynu FOTOGRAFIA. Popularyzator fotografii, tłumacz literatury fotograficznej, twórca haseł w encyklopedii PWN dotyczących fotografii, juror licznych konkursów fotograficznych oraz krytyk. Jako fotochemik, opracowywał w laboratoriach fotograficznych metody obróbki zachodnich materiałów światłoczułych w oparciu o środki dostępne w Polsce. Ma za sobą 94 lata życia, które w całości zostało podporządkowane fotografii.

Kurator wystawy: Feliks Tuszko

WSTĘP WOLNY. GALERIE KMO CZYNNE OD WTORKU DO NIEDZIELI W GODZ. 10.00 – 19.00