KAROL GAWROŃSKI: Igor na jodze
Data: Wernisaż: 16 VI | 17.30. Praca prezentowana do 5 lipca 2016 roku
Miejsce: Galeria Pojedyncza

Ćwiczenia to największa pasja Karola Gawrońskiego. Od najmłodszych lat odbywa mordercze treningi fizyczne, które stawia na równi z praktykami duchowymi oraz artystycznymi. Narzuca sobie surową samodyscyplinę, ćwicząc w każdej wolnej chwili, poczynając od wczesnych godzin porannych, kiedy za pomocą błyskawicznych szkiców stara się ująć ulotny świt w jak najbardziej precyzyjny sposób.

Jego dalszy plan dnia jest równie napięty i obejmuje doskonalenie tężyzny fizycznej, odbywające się poprzez pokrywanie dużych fragmentów płótna, niezwykle szerokim pędzlem, co poza siłą, wymaga od niego wielkiej wrażliwości na skomplikowane kształty oraz formy malarskie, które tworzy.

Godziny wieczorne poświęca na medytację, polegającą na zapisie nawet najdrobniejszych imponderabiliów, wydobywanych z otaczającej go rzeczywistości za pomocą niewiarygodnie precyzyjnych instrumentów.

Zdarza się, że z wyczerpania upada na podłogę, gdzie przykrywa się swoimi zamalowanymi płótnami tworząc coś na miarę niezwykle współczesnego i aktualnego performansu opowiadającego o trudach, jakie musi przebyć artysta, żeby stać się zauważonym.

Jednak sen Karola nie oznacza marnowania czasu. Za pomocą swojego alternatywnego ego - Igora, przemierza oniryczny świat swojej podświadomości, gdzie napotyka na przedziwne historie, które nie zawsze mają przyjemny charakter. Zdarza mu się wyrwać ze snu tylko po to, aby stworzyć błyskawiczny szkic wizualizujący jakieś senne wydarzenie. Przeglądając swoje rysunki nie zawsze jest pewien, czy są zapisem jego doświadczeń życiowych, czy może fantazją wygenerowaną przez podświadomość.

Praca prezentowana na wystawie, jest kwintesencją pasji Karola. Za pomocą charakterystycznych środków wyrazu zawarł w niej zarówno umiłowanie do treningu ciała, jak i rysunkowy kunszt, wynikający z wieloletnich ćwiczeń.

Sytuacje geopolityczne ulegają zmianie, a czasy wydają się być coraz bardziej niestabilne. Trudno wyrokować, co wydarzy się w przyszłości. Natomiast pewnym jest, że dzięki niewiarygodnej sprawności fizycznej i rysunkowej, Karol będzie notował otaczającą go rzeczywistość, aż nastąpi koniec znanego nam świata, który niewątpliwie naszkicuje. [Maciej Cholewa]

Karol Gawroński

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką. Jego prace są zarówno figuratywne jak i abstrakcyjne. Stara się działać intuicyjnie i wrażeniowo. Malarstwo i rysunek są dla niego formą ekspresji, dzięki której, może dzielić się z innymi swoimi wewnętrznymi przemyśleniami. Bliskie są mu miejsca, zdarzenia i ludzie, wszystko jest inspiracją prowokującą emocje i wspomnienia. Stara się studiować kształty, strukturę rzeczy i zjawisk oddając ich ulotność.

Wystawy i nagrody:
- Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim „Młody Wawrzyn” Galeria DNA, 2015
- Pierwsza nagroda: Studencki Obraz Roku - ASP Katowice, 2015
- Guanlan International Print Biennial,2015
- Międzynarodowa wystawa rysunku figuratywnego Figurama 2015
- XXV Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego, Malbork, 2015
- Druga nagroda: The International Small Engraving Salon 2014, Florean Museum
- XXV Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Exlibrisu, Ostrów Wielkopolski, 2014
- International Ex Libris Competition Varna, 2014
- XVI International Biennial Print Exhibit: 2014 ROC, National Taiwan Museum of Fine Arts, Taiwan, 2014
- XV Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Galeria Willa, Łódź, 2014