MATEUSZ RAFALSKI: Grunwa pod Bitwaldem
Data: Wernisaż: 7 VII | 17.30. Praca prezentowana do 2 sierpnia 2016 r.
Miejsce: Galeria Pojedyncza

Gęsto. Dużo Grunw tu się krząta.

Kto jest kim nadzy wojownicy?

Kisicie się tutaj w Waszym własnym sosie.

Bitwald trwa. Bitwald o absurd. O prawo do niedorzeczności.

Jak w Hollywood, tak pod Bitwald, wszystko jest możliwe.

Spogląda Steven Stańczyk. Zblazowany reżyser. Trwa konkurs na najbardziej filuterną śmierć. Kto komu? Sami sobie. Pożerający staje się pożeranym. Jeden podziurawi nogi zębami. Na dziurach zagra hymn podziurawionych ludzi. Kolejny wyjmie głowę z szyi, by po nerwach i zwisającym rdzeniu posmyrać. Zje, wciągnie, wessie w siebie.

Mało.

Steven Stańczyk już za dużo w swym życiu widział. Stopą w gardło, włócznią w oko. Panie Stevenie, Pan patrzy, wnoszą ludzki wiatrak. Faktycznie – mruknął, ożywiwszy się nieco. Na człowieka dłoń zerka koń. To jest jeszcze bitwald czy już po? Zamiast szerokiego torsu, mieć na wojnie twarz.

Ważne, że nad wszystkim czuwa uduchowiony chuderlak.

[Juliusz Kosin]

W polu moich zainteresowań znajdują się głównie malarstwo i rysunek.

Dominującą rolę w procesie tworzenia odgrywa intuicja, swobodna notacja podświadomych impulsów, które staram się uporządkować tworząc finalną kompozycję. W swoich pracach dążę do osiągnięcia syntezy budując formy o niejednoznacznych skojarzeniach.

Od niedawna skupiam swoją uwagę na powodach dynamizujących przemoc w wymiarze fizycznym i psychicznym.

Intryguje mnie zjawisko agresji, jako pierwotne i instynktowne zachowanie przypisane człowiekowi.

[Mateusz Rafalski]

Mateusz Rafalski
Rocznik 1989. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku Grafika, specjalizacja Grafika Warsztatowa. Dyplom z wyróżnieniem obroniony w pracowni litografii u profesora Józefa Budki. Zajmuje się głównie grafiką, malarstwem i rysunkiem.

Wybrane wystawy:

2016

Udział w międzynarodowej wystawie „RYSOWAĆ NATURALNIE” Galeria Sztuki Wozownia, Toruń

Udział w międzynarodowej wystawie „International Biennial Print Exhibit. 2016 ROC”, National Taiwan Museum of Fine Arts, Taiwan

Udział w pokonkursowej wystawie Międzynarodowego Konkursu Litograficznego „LITHO KIELCE 2015”, Galeria Górna i Dolna BWA w Kielcach

2015

Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych „Promocje 2015”, Galeria Sztuki w Legnicy

Udział w wystawie laureatów konkursu malarskiego „Młody Wawrzyn”, Hotel Sofitel, Wrocław
Udział w wystawie Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2015, Gdańsk
Udział w wystawie Entschleunigung durch kunst- Sztuka poprzez spowolnienie, Berlin
Udział w Sympozjum Grafiki Warsztatowej Druku Płaskiego „Płaskie” przestrzenie druku, Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów

Udział w cyklu wystaw 9 Biennale Grafiki Studenckiej: