TADEUSZ WAŃSKI: Krajobrazy idealne
Data: Wernisaż: 8 VII | godz. 18. Wystawa prezentowana do 9 października 2-16 r.
Miejsce: Galeria Pusta

Kuratorki: Katarzyna Łata-Wrona, Jolanta Rycerska

Prezentacja unikatowej kolekcji kilkudziesięciu oryginalnych dzieł wielkiego polskiego piktorialisty XX wieku - Tadeusza Wańskiego. Prace powstały w latach 1932-57. Kolekcja reprezentuje konsekwentnie uprawiany styl artysty - idealizujący rzeczywistość, skupiony na poszukiwaniu i obrazowaniu piękna, poetycko-malarski poprzez wybór motywu i techniki wykonania odbitki. Zobaczyć będzie można zarówno ikoniczne, najbardziej znane fotografie Wańskiego, jak i te rzadko prezentowane i publikowane. Wszystkie są dobrze zachowanymi oryginałami, opatrzonymi stemplami autorskimi. Pochodzą z zasobów Fototeki ZPAF.

Tadeusz Wański (1894-1958) – polski fotografik, jeden z najwybitniejszych polskich przedstawicieli piktorializmu. Jego pasja fotograficzna rozpoczęła się w 1922 roku. W 1926 roku został członkiem Towarzystwa Miłośników Fotografii w Poznaniu, a w 1930 roku został jego prezesem. Był także współzałożycielem i członkiem dożywotnim Fotoklubu Polskiego. W 1947 roku został członkiem Polskiego Towarzystwa Fotograficznego w Warszawie i Gdańsku, a od 1949 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Razem z dwójką innych fotografów: Tadeuszem Cyprianem oraz Bolesławem Gardulskim założył ugrupowanie o nazwie TRÓJLISTEK. Tworzył przede wszystkim romantyczne pejzaże o charakterystycznym, miękkim rysunku. Ponadto interesował się fotografią architektury. Stosował tzw. szlachetne techniki fotograficzne: gumę, pigment i bromolej. Zdobył wiele wyróżnień, dyplomów i nagród na polskich i zagranicznych wystawach fotograficznych.