WOJTEK KUKUCZKA
Data: Wernisaż: 12 VIII | 18.00 Wystawa prezentowana do 18 września 2016 r.
Miejsce: Galeria ENGRAM
Lustra

Kuratorka:

Katarzyna Łata-Wrona

Multimedialna seria Lustra ma na celu zbadanie oraz twórczą interpretację człowieka obcującego z własnym wizerunkiem.

W tym jednak wypadku lustrem jest obiektyw, a jego odbiciem wisząca w galerii praca.

Ekspozycja w założeniu stanowi formę instalacji. Odbiorca staje po drugiej stronie lustra. Rejestrowane postacie obserwując siebie, patrzą jednocześnie prosto w oczy znajdującego się w galerii odbiorcy. To on jest adresatem ich spojrzeń.. Patrzy w lustro, ale od drugiej strony.

Obrazy są statyczne niemal jak fotografie, postacie nie poruszają się, nie zmieniają pozycji po prostu patrzą. Nie jest to jednak obraz zatrzymany, widać ich oddechy, mruganie oczu. Delikatne bodźce, które z jednej strony formalnie i znaczeniowo zawierają się w estetyce fotografii, a z drugiej jednak istnieją w czasie. Podobnie jak odbicie lustrzane, są zapisane w przestrzeni czasu a nie z niego wyrwane.

Wojtek Kukuczka

Absolwent Technikum Fotograficznego, Studiów Magisterskich Fotografia i Multimedia na ASP Wrocław oraz student Komunikacji Wizualnej AKI Academy of Fine Art w Holandii. Obecnie doktorant Instytutu Sztuki, Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Śląskim. Uczestnik ponad 40 wystaw fotograficznych między innymi w BWA Wrocław, CSF w Katowicach, CCK Chorzów, reprezentant ASP w dziedzinie fotografii w ramach „Foto Festiwalu” w Łodzi 2008 oraz w ramach festiwalu „The World Photography Awards – Cannes” we Francji 2007. W roku 2010 otrzymał nagrodę za najlepszy film polski na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Inicjator akcji kulturalnej 3440 Metrów Nad Poziomem Świata, założyciel Galerii Negatyw w Katowicach, prezes fundacji na rzecz kultury „Wielki Człowiek”. Stypendysta Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego woj. Śląskiego oraz Wydziału Kultury miasta Wrocław, trzykrotny laureat nagrody dla Młodych Twórców Kultury, Wydziału Kultury miasta Katowice.