Ten widok ma potencjał
Data: Wernisaż: 11 IX | 18.00. Wystawa prezentowana do 17 października 2016 r.
Miejsce: Galeria Miasta Ogrodów
Wystawa zbiorowa

Autorzy: Józef Czerniawski, Witosław Czerwonka, Henryk Cześnik, Elvin Flamingo, Filip Kalkowski, Anna Królikiewicz, Anna Reinert, Joanna Rusinek, Katarzyna Swinarska

Kurator wystawy / koordynacja z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie: Magdalena Swacha

Koordynator projektu z ramienia Katowice Miasto Ogrodów: Marcin Gołębiewski

Wystawa zorganizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie

– tak abyśmy zaistnieli w tej samej ramie, na tle wiekuistego krajobrazu.

[Zbigniew Herbert, „Martwa natura z wędzidłem”, Fundacja Zeszytów Literackich, Warszawa 2003 r]

Zbigniew Herbert, który w latach 40 XX w. mieszkał w Sopocie, w swoich podróżniczych esejach (np. Labirynt nad morzem, czy Martwa natura z wędzidłem) opisywał kulturowy pejzaż wielu nadmorskich krajów Europy. Przybliżał sprawy społeczne, miejscową tradycję, zwyczaje, architekturę, historię, a także XVII-wieczne dzieła malarskie. Wszystkie te czynniki definiują zastany przez autora krajobraz. Szkice pejzażu są dla niego nie tylko literackim opisem, ale, jak sam mówi, to „oddychanie, patrzenie, dotykanie przedmiotów.” Ta zmysłowa i wielowątkowa narracja przekonuje, iż twórca i jego dzieła wiążą się ściśle z miejscem, w którym autor aktualnie przebywa.

Wystawa jest odniesieniem do tzw. prawdy materiału, jednego z założeń Szkoły Sopockiej, czyli przemian sztuki sopockiej na przełomie lat 70-tych i 80-tych: do malarstwa o charakterze urbanistycznego projektu oraz bohemy muzycznej, filmowej i teatralnej. Ekspozycja sopockich artystów w Katowicach będzie rodzajem komentarza do zastanej przestrzeni i miejsca rodzinnego, tzw. obszaru będącego „sposobem życiowego doświadczenia” czy ”twórczego” siedliska. Prace dotyczą utożsamiania się z pewnym niezależnym planem przestrzennym, swoistą sceną, powstałą w wyniku obserwacji środowiska naturalnego lub miejskiego pejzażu. Pejzaż ten, uwarunkowany układem ciał i przedmiotów to miejsce, w którym poszczególne elementy i działania mogą stać się równoważne.

Wystawa będzie skupiała się zatem wokół formy wykreowanego obszaru, nietypowego pleneru i jego twórcy. W okresie tzw. tożsamości z pogranicza, biotranskulturowości, w sieci rzeczy i miejsc, sceneria /scena artysty rozumiana może być jako self landscape lub social landscape.

Na ekspozycji znajdą się prace dziewięciu artystów sopockich, posługujących się różnorodnymi środkami artystycznymi: malarstwo, obiekty, instalacje video, obiekty, mural, teatr rysunku.

Patron medialny: