PUNKT — LINIA
Data: Wernisaż: 6 października, godz. 18. Wystawa prezentowana do 11 grudnia 2016 r.
Miejsce: Galeria 5
Malarstwo Anny Wolskiej

PUNKT — LINIA to wystawa, w której autorka Anna Wolska prezentuje proces dochodzenia do syntezy pojęcia krajobrazu w malarstwie. Tytuł jest świadomym nawiązaniem do książki Wassily’a Kandinsky’ego o podobnie brzmiącym tytule.

W wypadku autorki tytuł wyznacza również pewne artystyczne credo wiążące się z warsztatem, sposobem budowania obrazu i przestrzeni. Głównym nośnikiem emocji w pracach Anny Wolskiej jest kolor, traktowany przez autorkę bardzo odważnie, poparty często energicznym gestem kładzionej wielowarstwowo farby. Pierwszym skojarzeniem przy oglądaniu prac, to pewne podobieństwo do słynnych prac Władysław Strzemińskiego — „powidoków”, czy zredukowanych do linii pejzaży Podlasia autorstwa Leona Tarasewicza.

Jest to jednak tylko pobieżne podobieństwo wynikające z potrzeby szukania przez autorkę pewnej konstrukcji w obrazie, która stanie się szkieletem dla całości dzieła. Tym szkieletem, podstawą budowy obrazu jest dla autorki rytm. Być może wynika to z wnikliwej obserwacji, może z wewnętrznej potrzeby, a może faktu, że prace powstają podczas słuchania przez autorkę muzyki?

Zapytana o ten fakt autorka przyznaje, że rytm jest dla niej przejawem potrzeby szukania pewnego porządku nie tylko w dziele sztuki, ale całym otaczającym ją Wszechświecie. I nie chodzi tu o dotarcie do jakiejś ogólnej prawdy w rodzaju „kryjącego się za tym porządkiem Wielkiego Demiurga”. To raczej coś w rodzaju wewnętrznej kontemplacji, która odbywa się w akcie tworzenia, której bliskie mogą być np. doświadczenia w trakcie głębokiej medytacji w buddyzmie.

Co widzimy na obrazach? Migotanie wody, falowanie traw, a może drżenie listków na wietrze? Tego wszystkiego jako widzowie możemy się tylko domyślać uciekając we własny świat wyobraźni i wspomnień, bo autorka komunikuje się z nami nie na poziomie podobieństwa, lecz emocji i tylko poprzez kolor, świetlistość, nawiązanie do barw występujących w naturze, możemy domyślać się, że autorka porusza się wokół tematyki przyrody.

Katarzyna Łata-Wrona

Kurator wystawy

Anna Wolska (1971), kuratorka, fotografka, malarka i rzeźbiarka. Ukończyła studia na warszawskiej ASP. Od prawie dwudziestu lat zajmuje się zawodowo promocją kultury. Była m.in kuratorką wystaw organizowanych w ramach Roku Polskiego w Hiszpanii i Danii w latach 2001-2002. Od 2006 roku związana z Okręgiem Warszawskim ZPAF, gdzie pracuje jako kurator warszawskiej galerii fotografii „Galerii Obok ZPAF” oraz jako wykładowca Studium Fotografii ZPAF. W 2010 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „za szczególny wkład w promocję polskiej fotografii”. Ma na swoim koncie ponad sto projektów kuratorskich, w tym wystawy indywidualne, festiwale, przeglądy i konkursy. W wolnych chwilach zajmuje się malarstwem i fotografią. Anna Wolska jest autorką wystaw m.in: „ Bliżej” - Galeria Instytut 116 w Warszawie, fotografia (2014), „Pochwała koloru” - Galeria Po Prawej Stronie Wisły, malarstwo (2014), „Pocztówki z Polski” - edycja pierwsza - Galeria Atelier, Chełm, fotografia (2015), „Pocztówki z Polski II, Galeria Muzeum im. Stanisława Staszica w Pile, fotografia (2015), „Foto nadrzeczywistość” - Galeria Po Prawej Stronie Wisły, fotografia (2015), „Avalanche” - Galeria Dom Koncepcji w Warszawie, malarstwo (2015). W 2015 roku otrzymała wyróżnienie w konkursie malarskim międzynarodowego portalu sztuki - Fine Art America w kategorii modern art.