Hanna Rozpara: GRANICA
Data: Wernisaż: 17 XI, 17.30. Praca prezentowana do 30 listopada 2016 r.
Miejsce: Galeria Pojedyncza

Na wystawie prezentuję fotografię srebrową średnioformatową. Większość ze swoich zdjęć inscenizuję. Daje mi to możliwość kreowania nowej rzeczywistości, pokazywania rzeczy takimi, jakimi nie są/

Hanna Rozpara

Przywołana w tytule wystawy Hanny Rozpary symbolika 'granicy' odnosi się do jednego z fundamentalnych dla naszej kultury pojęć, przy czym artystka wskazuje na jego rozciągłość i wieloznaczność. Granica bowiem może być zarazem wyraźna oraz czytelna, jak i rozmyta - widoczna na granicy transparentności. Ponieważ dotyczy ona naszej podmiotowości oraz cielesności, zadajemy sobie pytanie o jej fizyczny i metafizyczny status. Jednocześnie pytamy o drogi wiodące do jej uchwycenia i zbliżenia, a także próbujemy tak w życiu jak i w sztuce dokonać aktu transgresji, który zwykle jest powiązany ze złamaniem tabu obrazowego czy egzystencjalnego.

HANNA ROZPARA

Rocznik 1990. Sosnowiczanka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach; dyplom w Pracowni Druku Płaskiego prof. Józefa Budki (2014) oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (2013). Studia w programie Erasmus w Artesis University College – Królewska Akademia Sztuk Pięknych w Antwerpii (Belgia, 2011/2012), w pracowniach prof. Ingrid Ledent i prof. Hugo Besarda. Wielokrotna stypendystka Prezesa Rady Ministrów (2004–2006) i Prezydenta Miasta Sosnowca (2009–2013).
Autorka 9 wystaw indywidualnych, m.in.; „Jasność tysiąca słońc” ROK Zator, Zator, „Kamuflaż” galeria „Pracownia Portretu”, Łódź (2016) „Kamuflaż”, galeria „Absurdalna”, Katowice (2015); „Promieniowania” galeria „Na Strychu”, Dąbrowa Górnicza (2015); „Das ist Krieg!”, galeria „Nie zastawiać!!!” , Katowice (2014); „WWII”, Dom Sztuki SMB „Jary”, Warszawa (2013).

Swoje prace wystawiała na ponad 60 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in.: 42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2015", 18. International Print Biennial Varna (Bułgaria, 2015); I Międzynarodowe Triennale Rysunku Studentów Wyższych Szkół Artystycznych, Rondo Sztuki, Katowice (2014); „Pozdrowienia z KATO”, Galeria Sztuki Współczesnej „MD_S”, Wrocław (2014).
Tworzy w wielu technikach graficznych, zajmuje się intermediami, fotografią, malarstwem i projektowaniem. W swoich pracach porusza tematy związane z mechanizmami wojny. Obecnie jest doktorantką na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Wystawy indywidualne:

2016 – „Jasność tysiąca słońc” ROK Zator, Zator
2016 – „Kamuflaż” galeria „Pracownia Portretu”, Łódź
2015 – „Kamuflaż” –Galeria „Absurdalna” – Katowice
2015 – „Promieniowania” – Galeria "Na Strychu" – Dąbrowa Górnicza
2014 – „Das ist Krieg!” – Galeria „Nie Zastawiać!!!”, Katowice
2014 – „Submarines” – Galeria „Klakier”, Katowice
2013 – „WWII” – Dom Sztuki SMB „Jary”, Warszawa
2013 – „War Game” – Galeria Ładniej, Sosnowiec
2010 – Galeria u Belfrów, Sosnowiec

Wybrane wystawy zbiorowe:

8th International Printmaking Biennial of Douro, Alijó, Portugalia 2016