150+1
Data: Wernisaż + koncert (w sali 211): 21.12, godz. 18. Wystawa prezentowana do 19 marca 2017 r.
Miejsce: Sala 211, Galeria Miasta Ogrodów
Multimedialna wystawa Piotra Wójcika (współpraca: Monika Proba i Tomasz Sinek)

150 + 1 to reporterska wystawa Katowic i Katowiczan. Złożyło się na nią 151 fotografii portretowych mieszkańców Katowic, w miejscach bliskich bohaterom projektu (wraz z towarzyszącymi im wywiadami), 15 fotografii miejskiego pejzażu Katowic i 15 projekcji wideo wybranych miejsc w Katowicach.

Zdjęcia portretowe przedstawiają człowieka zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i w tej intymnej, domowej.  Wykonano je na czarno-białym negatywie. Ten klasyczny, a zarazem szlachetny sposób zapisywania obrazu, odwołuje się do przeszłości. Zastosowana struktura obrazu „brudzi” idealny, wykreowany przez sprzedawców i media świat, z którym na co dzień obcujemy.

Fotograficzne pejzaże miasta wykonano o różnych porach roku, dnia i nocy. Charakteryzuje je bardzo wysoka jakość odwzorowania fotografowanych miejsc. Do ich wykonania został użyty aparat wielkoformatowy na film negatywowy.

Trzecim wizualnym elementem budującym historię miasta jest 15 krótkich form wideo nakręconych w 15 różnych punktach miasta. Są to ujęcia statyczne, pokazujące życie ulicy, miasta.

Te trzy wizualne formy współistnieją i tworzą całość opowieści.

Kurator wystawy: Dominique Roynette

Piotr Wójcik

Rocznik 1967. Studiował na Akademii Teologii Katolickiej. Fotograf, dokumentalista, wykładowca na wydziale operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, prezes Fundacji Picture Doc. Stale współpracuje z Gazetą Wyborczą realizując krótkie filmy dla magazynu reporterów Duży Format oraz z francuskim portalem informacyjnym Mediapart. Autor dokumentalnych projektów fotograficznych, filmowych i multimedialnych. Od 1989 roku fotoreporter, a od 2000 roku do 2011 szef działu fotograficznego Gazety Wyborczej.

Autor książek pt: „Cyganie z obu stron Karpat” 2000 i „Polskie Wolności” 2014.

Kurator wystaw, m.in. pt. „Ludzie. Wydarzenia. Przemiany” pokazywanej w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.

Autor projektów dokumentalnych poświęconych społeczności romskiej w Europie oraz problemów społecznych w Polsce.

Jego prace pokazywane były na wystawach w Polsce, w Niemczech, we Francji, na Węgrzech, w Czechach, Słowacji i Szwecji.

Laureat nagród prasowych i fotograficznych.

Obecnie pracuje nad multimedialnym projektami dokumentalnymi pt. „Wolności”.

Wernisażowi wystawy towarzyszył będzie koncert zespołu Szablowski/Pankiewicz/Wójcik/Narajowski Quartet, który stworzony został specjalnie na potrzeby projektu „Katowice 150+1”.

W jego skład wchodzą muzycy pochodzący różnych stron Polski, których drogi skrzyżowały się na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną trzy utwory specjalnie skomponowane z okazji otwarcia wystawy „Katowice 150+1”.

W skład zespołu wchodzą:

gitarzysta Szymon Wójcik,