REALITY 60. 70.
Data: Wernisaż: 16.12, godz. 17. Wystawa prezentowana do 15 stycznia 2017 r.
Miejsce: Galeria ENGRAM
Wystawa fotografii Andrzeja Zborskiego i Lecha Charewicza

Kurator: Jolanta Rycerska

Klimatyczne, czarno-białe fotografie z lat 1969-79, to kadry z nieistniejącego już świata. Pokazują rzeczywistość sprzed półwiecza – życie codzienne, miejsca i portrety ludzi żyjących w Polsce tamtych lat i są fragmentem bogatego archiwum dwóch słynnych warszawskich fotografów: Lecha Charewicza i Andrzeja Zborskiego.

Andrzej Zborski – ur. w 1929 r. w Warszawie. Fotografią pasjonował się od 1941 roku. Całe życie z pasją fotografował wielkich twórców, kompozytorów, dyrygentów i wykonawców muzyki poważnej. Wykonywał artystyczną dokumentację ludzi, zdarzeń i sytuacji związanych z wydarzeniami muzycznymi i społecznymi. Członkiem ZPAF został w 1957 roku. W 1966 r. w warszawskiej galerii Kordegarda zorganizował prestiżową indywidualną wystawą fotografii „Tematy muzyczne”, pokazywaną potem w innych miastach Polski. Pasjonował się też historią fotografii, pisał i publikował materiały źródłowe do historii fotografii warszawskiej. Przez dekady uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Jest laureatem licznych medali, nagród i wyróżnień. Autor albumów fotograficznych m.in.: „Nasze muzyczne dwudziestolecie”, „Kraków 1965”, „Chopin i Jego Ziemia”, „Warszawa 1981”, „Wilanów”, „Warszawska Jesień”, „Kraków 1983” oraz liczne publikacje fotografii do monografii wielkich wykonawców muzyki poważnej. Utrwalał dla polskiej kultury Konkursy Chopinowskie i Festiwale „Warszawskiej Jesieni”.

Lech Charewicz – ur. w 1935 r. w Warszawie. Tu przeżył wojnę. W 1954 r. zdał maturę i uzyskał tytuł fototechnika. Był uczniem m.in.: M. i W. Dederków, Z. Sołtana, Zb. Pękosławskiego,  A. Węcławskiego. Drogą samokształcenia doskonalił warsztat fotografika. Brał udział w licznych konkursach. W 1970 roku uzyskał międzynarodowy tytuł Artiste FIAP. Był członkiem zarządu Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz członkiem ZPAF (od 1972 roku). Pracował jako instruktor fotografii z uprawnieniami Ministerstwa Kultury i Sztuki. Juror licznych konkursów fotograficznych. W swym archiwum zgromadził kilkanaście tysięcy negatywów oraz fotografii. Z pasją fotografował Warszawę, pejzaże oraz piękno gór i osiągnięcia polskiego alpinizmu. Jest znanym varsavianistą. Był autorem wielkich wystaw w warszawskiej Zachęcie m.in.: „K. Szymanowski”, „Robotnicy”, „Szare w kolorze”, „Korczak”. Laureat wielu nagród i wyróżnień, a także odznaczeń państwowych, w tym odznaki honorowej Zasłużony dla Kultury Polskiej.