THIS IS JAZZ
Data: Wernisaż: 16.12, godz. 17.30. Wystawa prezentowana do 8 stycznia 2016 r.
Miejsce: Galeria 5
Wystawa fotografii i okładek płytowych Marka Karewicza

Kurator wystawy:

Jolanta Rycerska

Wystawa prac jednego z najbardziej cenionych polskich fotografów sceny jazzowej – człowieka legendy. Przepastne archiwum autora, liczące blisko dwa miliony negatywów, stanowi unikalny dokument narodzin polskiego jazzu, big beatu i szerzej tzw. show biznesu. Jako nastolatek Karewicz grywał na trąbce i kontrabasie w zespołach jazzowych. Zawodowo fotografią zajął się od końca lat 50. za namową Leopolda Tyrmanda. Fotografował m.in. ostatnią trasę koncertową Milesa Davisa i europejską trasę koncertową Raya Charlesa. Jest autorem ok. 1500 okładek płytowych, m.in. serii „Polish Jazz” oraz uznawanej za przełomową w historii polskiego rocka płyty Blues zespołu Breakout, gdzie sfotografował Tadeusza Nalepę prowadzącego za rękę swojego syna Piotra. Przygotował też okładki płyt Ewy Demarczyk, Niebiesko Czarnych, Czerwonych Gitar, Ireny Santor, Sławy Przybylskiej, Maryli Rodowicz, Stana Borysa i Jerzego Połomskiego. Przez wiele lat związany był z warszawskimi klubami muzycznymi: Hybrydy, Remont oraz Jazz Club Tygmont.

Marek Karewicz – ur. w 1938 w Warszawie. Polski artysta fotografik, dziennikarz muzyczny, autor audycji radiowych i telewizyjnych, prezenter muzyki jazzowej i zapalony animator jazzu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi (Wydział Operatorski). Odznaczony honorowym tytułem La FIAP: Fédération Internationale de l'Art Photographique. Laureat „Mateuszów Trójki 2016” za całokształt twórczości.