Dobrosława Rurańska: Biesiada u hrabiny Kotłubaj
Data: Wernisaż: 19.01, godz. 17.30. Wystawa prezentowana do 1 lutego 2017 r.
Miejsce: Galeria Pojedyncza

„A to mi zabawny fryc!
Nie rozumie nic a nic
Uświadamiać ja go zacznę:
Nie to jest piękne, co piękne, ale piękne, to, co smaczne.
Smak! Smak! Dobry smak!
Oto Piękna znak!”
Witold Gombrowicz: Biesiada u hrabiny Kotłubaj [Fragment]

Wystawa Ilustracji do opowiadania „Biesiada u hrabiny Kotłubaj”.

Prezentowane grafiki pochodzą z pracy dyplomowej i stanowią fragment autorskiego opracowania graficznego trzech opowiadań Witolda Gombrowicza.

Projekt jest indywidualną interpretacją utworów Gombrowicza, w którym tekst i wizualne opracowanie dopełniają się i stanowią dwie odrębne całości.

Oryginalnie, opowiadaniu „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” towarzyszą ilustracje w postaci dwustronnych kart odsyłające do bogatej tradycji portretów barokowych. Dwustronne karty obrazują dwoistość, demaskują pewną złudę i wynaturzenie wyższych sfer. Obnażają sztuczność postaci sportretowanych w opowiadaniu oraz naiwność z jaką narrator upiększa rzeczywistość.

Dobrosława Rurańska
Rocznik 1990. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom z grafiki książki obroniła w 2015 roku. W 2014 roku została laureatką Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych. Brała udział w licznych wystawach międzynarodowych i krajowych. Zajmuje się głównie ilustracją i plakatem. W 2016 r. ukazały się dwie książki z jej ilustracjami „Myszka” do tekstu Doroty Gellner wydana przez Wydawnictwo Bajka oraz autorska „Znajdka” wydana przez Wydawnictwo Tadam. Na co dzień i od święta kolekcjonuje książki wszelkiego rodzaju. Mieszka i tworzy w Katowicach.