Karol Formela: Magja
Data: Wernisaż + performance: 19.01, godz. 18. Wystawa prezentowana do 19 lutego 2017 r.
Miejsce: Galeria ENGRAM

Kurator: Magda Wosztyl

Cykl Magja to seria małoformatowych ilustracji malarskich w odrobinę „glam-popowym”, onirycznym stylu, wyraźne nawiązującym do twórczości znanej już na rynku sztuki Moniki Wyłogi. Zawieszone w pustej, czarnej przestrzeni efemeryczne prace skrzą od brokatu i płatków złota.

Magia zazwyczaj kojarzy się z ogółem praktyk i wierzeń, opartych na przekonaniu o istnieniu sił nadprzyrodzonych i pozamaterialnych, które można opanować za pomocą zaklęć lub określonych czynności. I tak, w warstwie symbolicznej, tytułowa „magja” Formeli odwołuje się do jednego z psychologicznych mechanizmów obronnych, a mianowicie do tzw. sublimacji, poprzez którą autor „czaruje” rzeczywistość – przekłada na język malarski, wytwory pracy wyobraźni, które - jak sam mówi: „nieustannie prześladują go swoją wizualnością”.

Tuż przed otwarciem wernisażu zapraszamy na performance Magdaleny Hierowskiej pt. SACRUM / PROFANUM. W symbolicznej przestrzeni Hierowska pertraktuje o kondycji współczesnego twórcy i emocjonalnych podtekstach towarzyszących tworzeniu dzieł malarskich.

Karol Formela
Artysta interdyscyplinarny, kulturoznawca, grafik oraz specjalista ds. spraw reklamy. Absolwent PWSH w Gdyni i ASP w Poznaniu. Aktor i współzałożyciel offowego teatru Teorikon. Kustosz oraz kurator wystaw w Filharmonii Kaszubskiej.