Martyna Czech: SWOJA
Data: Wernisaż 16 II | 17.30 Praca prezentowana do 1 marca 2017 r.
Miejsce: Galeria Pojedyncza

Martyna Czech – mimo młodego wieku – jest już ubiegłoroczną laureatką Grand Prix Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2015”.

Artystka w swojej twórczości malarskiej w sposób narracyjny i niezwykle emocjonalny podejmuje dialog z otaczającą ją rzeczywistością. Ta ostatnia nie stanowi  dla niej osobnej całości, lecz zostaje przefiltrowana i naznaczona mentalną i cielesną obecnością samej artystki, która stara się poprzez malarskie medium oddać wielość napięć i sieć relacji, jakich doświadcza i jakie nawiązuje w codziennym życiu.

Martyna Czech, chociaż pozornie w swojej sztuce koncentruje się głównie na samej sobie (zwłaszcza na sferze sensualnej percepcji i konceptualnej recepcji), wykazuje niezwykłą wrażliwość na Innych, przy czym ta ostatnia kategoria jest rozciągnięta w jej przypadku zarówno na ludzi, jak i na naturalne środowisko (zwierzęta zaś w szczególności).

W twórczości artystki aspekt egzystencjalnego współbycia i współodczuwania w świecie zdominowanym przez obcość i wrogość wobec innych gatunków nabiera charakteru ekologicznej proklamacji i manifestu, co pozwala to malarstwo sytuować w nurcie dyskursu ekofeministycznego, którego zwolennicy dowodzą, że opresyjne zachowanie wobec kobiet genealogicznie posiada tę samą motywację i źródło, co ekspansywny i destrukcyjny stosunek do środowiska naturalnego.

W tym kontekście twórczość Martyny Czech staje się zarówno formą (auto)arteterapii, jak i afirmacją ekosystemu świata.

Artystka ujawnia to i podkreśla nie tylko w sferze anegdotycznej i referencjalnej swoich obrazów, ale także w sferze czysto formalnej, materialność medium (płótna, farby i pędzla) staje się odbiciem zmysłowego i ekspresyjnego ciała i jego cielesności. Ten zaś kontekst sprawia, że malarstwo Martyny Czech staje się swego rodzaju dokumentem codzienności, ulotnej i przemijającej z jej pozytywnymi i bolesnymi przypadłościami. Grażyna Tereszkiewicz

Martyna Czech

Rocznik 1990. Studentka V roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w pracowni prof. Andrzeja Tobisa. W swojej twórczości zajmuje się krytyką ludzkiego świata na podstawie własnych doświadczeń. W wielu pracach porusza temat cierpienia zwierząt. Jest wnikliwym obserwatorem zależności występujących między światem zwierząt i ludzi. Interesują ją sytuacje, w których zderzenie tych dwóch światów powoduje ból i cierpienie.

Wystawy indywidualne:
2016 – „Pewne konflikty”, Galeria Potencja, Kraków

Wystawy zbiorowe:
2016 - „Motion”, Galeria Grüning, Kraków
2016 – „KREW-WERK” Fundacja Galerii Foksal, Warszawa
2016 – „Pusty Tarnów?”, Aspiranci, Tarnów
2016 – „Studencki Obraz Roku 2016”, Galeria Rondo Sztuki, Katowice
2015 – „Studencki Obraz Roku 2015”, Galeria Sztuki Dagma-Art, Katowice
2015 – XVI Festiwal Sztuki Wysokiej „Zaparowani...” Galeria Stalowe Anioły, Bytom
2014 – XV Festiwal Sztuki Wysokiej“ Nie taka sztuka straszna, jak ją malują”, Galeria Stalowe Anioły, Bytom
Nagrody:
2015 – Laureatka Grand Prix - Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego