Goddamn hippies
Data: Wernisaż: 2.03, godz. 17.30. Praca prezentowana do 15 marca 2017 r.
Miejsce: Galeria Pojedyncza
Wystawa Amanity Machury

Amanita Machura

Studentka ASP w Katowicach. Zajmuje się malarstwem, video-artem, poezją – i jak to sama określa – „działaniami z pogranicza eksperymentów empirycznych, których głównym celem jest samo doświadczenie”. Interesuje się wierzeniami społeczności pierwotnych, praktykami szamańskimi, technikami osiągania ekstazy (obecnymi we wszystkich kulturach, aktualnie zepchniętymi do sfery kontrkultury) oraz ezoteryką.

„Turn on, Tune in” - tytuł obrazu prezentowanego w galerii - to cytat zaczerpnięty z sentencji Timothy Leary’ego, amerykańskiego filozofa, pisarza, psychologa, profesora Harvardu, a przede wszystkim inicjatora amerykańskiej kontrkultury lat 60. Jego postulat, aby „włączyć się, dostroić, odpaść („turn on, tune in, drop out"), miał w większym stopniu zachęcać m.in. do porzucenia konwenansów i schematów kojarzonych z życiem establishmentu oraz mieszczaństwa, niż nawoływać (jak to sugerowali konserwatywnie usposobieni krytycy) do stosowania narkotyków, które powszechnie nacechowane są przez pejoratywne osądy oraz opinie. Mimo że wiele narkotyków prowadzi do uzależnienia i degradacji człowieka, istnieje grupa substancji, zwanych  psychodelicznymi, które były badane przez środowiska akademickie znanych amerykańskich uczelni, w tym m.in. w Harvardzie. Omawiane substancje nie powodują uzależnienia i niekiedy mogą stanowić narzędzie pracy dla psychologów i psychiatrów. Większość z nich to środki używane przez szamanów w celu wprowadzenia się w stan transcendencji i ekstazy. Czynili to poprzez taniec, grę na bębnie szamańskim, pieśni, które były przewodnikiem w rzeczywistości nie mieszczącej się w kategorii postrzegania naszych zmysłów. Co interesujące - wymienione praktyki można w pewien sposób połączyć z ekstazą znaną z tradycji chrześcijańskiej, osiąganą m.in. przez głodówkę, ascezę, odosobnienie,  czy przez monotonny krajobraz pustyni. W tym kontekście warto przytoczyć słowa Stanisława Ignacego Witkiewicz, który uważał, że podstawową rolą sztuki, religii i filozofii było wywoływanie u odbiorcy uczucia metafizycznego - poczucia odrębności wobec reszty świata, wyjątkowości własnego istnienia i kontaktu z tajemnicą. Uczucie metafizyczne jego zdaniem nadaje sens ludzkiemu życiu i stanowi jedno z najważniejszych przeżyć. (Amanita Machura)