Scenografia i fonografia

GRUPA 6 - 9 lat

Spotkanie z Matyldą Sałajewską

godz. 11.30 - 13

Co to jest scenografia? Co się na nią składa? Czy jest ważnym elementem koncertu? Czy jest potrzebna skoro muzyki się słucha? Na te i inne pytania porozmawiamy z artystką Matyldą Sałajewską, która działa w przestrzeni filmu, instalacji i designu. Ponieważ w Muzykodromie nie tylko dyskutujemy, ale przede wszystkim działamy, także tym razem spróbujemy pod okiem Matyldy stworzyć scenografię do koncertu. Jakiego? To się jeszcze okaże. Lecimy!

Matylda Sałajewska to artystka wizualna, dizajnerka, autorka projektów multimedialnych, filmów i instalacji przestrzennych. Ma na koncie liczne wystawy i udział w festiwalach w Polsce i za granica między innymi w: Londynie, Tel Avivie, Lahti, Moskwie, Zagrzebiu, Strasburgu, Pradze, Dusseldorfie, Koloni, Hamburgu, Berlinie i Perth. Opracowywała system identyfikacji wizualnej głośnej wystawy „Stanley Kubrick” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Dla Torunia, w ramach festiwalu „Bella Skyway”, stworzyła instalację „Wodospad”, dla Muzeum w Sosnowcu instalację „Między drzewami” oraz "Kuszenie". Projekt „Oddychający budynek” oraz siedziska „Słodkie Kato” zaprojektowała w ramach akcji TAKK! (którą Katowice świętowały polską prezydencję w UE). Matylda  Sałajewska jest także autorką spotu reklamującego Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu. Jest kuratorką Katowice Street Art AiR oraz toruńskich Wizji Festiwalu sztuki w przestrzeni publicznej.

Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy: formularz>>

GRUPA 10 - 14 lat

godz. 13.30 - 15
Warsztaty – III spotkanie z cyklu: FONOGRAFIA z serii "Biuro Dźwięku Katowice w MUZYKODROMIE"

Fonografia, czyli zapis dźwięku będzie podstawowym zagadnieniem warsztatów przygotowanych przez Muzykodrom we współpracy z Biurem Dźwięku Katowice. W analogii do fotografowania, postaramy się wyjaśnić czym jest dźwięk i jak powstaje jego cyfrowy zapis. W praktycznych ćwiczeniach używając zarówno profesjonalnych jak i ogólnodostępnych urządzeń przeprowadzimy nagrania i poddamy je obróbce. Sprawdzimy jak podstawowe metody edycji – montaż, zapętlanie, samplowanie czy zmiana barwy pozwalają tworzyć z nagranych dźwięków muzyczne kompozycje. Biuro Dźwięku Katowice założone w 2014 roku pod kierownictwem Zuzanny Waltoś i kuratelą Piotra Ceglarka i Jana Dybała to projekt wspierający rozwój lokalnej sceny muzyki elektronicznej w Katowicach. Nasze działania obejmują: warsztaty, wspólne sesje koncertowe/jamy, kwadrofoniczne eksperymenty i od 2016 roku również program Mikrorezydencji.

Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy - formularz>>

Informacje:

dagmara.szastak-zieba@miastoogrodow.eu

Muzykodrom to wyjątkowe miejsce dla dzieci na mapie Katowic – Miasta Muzyki UNESCO. Jego bazą jest Miasto Ogrodów (Dawne Centrum Kultury Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2). To centrum lotów w kosmos melodii, rytmu i harmonii. To miejsce, które brzmi, dźwięczy, szumi, szeleści, dzwoni, pulsuje. Czasami wypełnia się najpiękniejsza muzyką – ciszą. To przestrzeń, gdzie gramy, śpiewamy, komponujemy, eksperymentujemy, badamy, myślimy, poszukujemy i słuchamy.

Za przyjemny lot z Muzykodromu dba kapitan Asi Mina, czyli Joanna Bronisławska – muzyk, pedagog, animatorka kultury.

Tym razem spotkania odbywać będą się w trzech grupach wiekowych:

- dzieciaki w wieku: 0-5 lat, zapraszamy w godz. 10 – 10.45 (1 sobota miesiąca)

- dzieciaki w wieku 6-9 lat, zapraszamy w godz. 11.30 – 13 (1 i 3 sobota miesiąca)

- młodzież w wieku 10-14 lat, zapraszamy w godz. 13.30 – 15 (3 sobota miesiąca)