Dom nad Ruczajem - dni otwarte
Data: 15 września, godz. 17
Praca Jakuba Szczęsnego w ramach Street Art AiR

W ramach projektu Katowice Street Art AIR (całorocznego programu rezydencji artystycznych Street Art Festivalu w Katowicach) Jakub Szczęsny, pierwszy polski architekt, którego obiekt znalazł się w stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, zaproponował projekt, którego celem jest zwrócenie uwagi na sytuację Rawy w Katowicach.

Rawa Prime Location to projekt mający na celu zwrócenie uwagi na problem zapomnianych rzek i cieków wodnych, które w wyniku rewolucji przemysłowej oraz uprzemysłowienia Polski w XX wieku zostały sprowadzone do roli kanałów odwadniających lub ścieków deszczowych, często znikając z map miast poprzez ukrycie ich pod powierzchnią ulic i placów.

Rawa na części swojego przebiegu w centrum Katowic znikła w wyniku przekrycia twardą nawierzchnią, zwłaszcza pod rynkiem, na którego powierzchni odtworzono płytki kanał udający Rawę, do którego woda trafia z instalacji wodociągowej.

Poza rynkiem, na przebiegu wzdłuż kampusu uniwersyteckiego Rawa jest pogrążonym poniżej poziomu ulicy kanałem, częściowo ujętym w betonowe obrzeża i trawiaste spadki, częściowo całkowicie zabetonowanym.

Dziś niegdysiejsza rzeka stanowi jedynie fragment systemu odwodnienia deszczowego katowickich ulic i, co ciekawe, nie budzi zainteresowania ani władz lokalnych, ani regionalnych, o mieszkańcach Katowic nie wspominając.

Projekt ma przywrócić rzekę do świadomości społeczeństwa poprzez zasugerowanie, że Rawa i jej otoczenie są dobrym adresem do życia (nauki, mieszkania, rozrywki, itd.)

Ucieleśnieniem założenia mówiącego o atrakcyjności Rawy jest Dom Nad Ruczajem, pływająca na Rawie instalacja tymczasowa, która ma przyciągać mieszkańców i użytkowników okolicznych instytucji swoją formą przywodzącą na myśl modernistyczne rezydencje dla aspirującej klasy średniej oraz prawdziwą funkcją: instalacja jest bowiem krytą ławką na pływającym pomoście.

Można na niej (i w jej wnętrzu) zjeść drugie śniadanie, poczytać w czasie deszczu lub poopalać się na pomoście w słoneczny dzień.
W ten sposób otoczony istniejącą naturalną zielenią Dom Nad Ruczajem może wprowadzić Rawę z powrotem na mapę Katowic,
w co gorąco wierzą autor oraz organizatorzy Katowice Street Art Festival 2017.

autor: Jakub Szczęsny
kuratorka: Matylda Sałajewska
produkcja: Katarzyna Stalicka
lokalizacja: Rawa (między ul. Bankową i ul. Szkolną)