Miasto - przestrzeń dla sztuki

 

 

W ramach projektu MIASTO-PRZESTRZEŃ DLA SZTUKI w 2012 roku zapoczątkowano Katowicki Szlak Sztuki, który w przyszłości ma pełnić funkcję stałej wystawy sztuki współczesnej prezentowanej „pod gołym niebem” oraz dostępnej dla widzów przez 24 godziny na dobę.

 

W ramach projektu powstały rzeźby autorstwa Zygmunta Brachmańskiego, Krystiana Burdy, Marka Kusia, Ksawerego Kaliskiego oraz duetu Golec&Czekalska, które należy definiować jako rodzaj subiektywnej, a zarazem dynamicznej wypowiedzi artysty na temat miejsca, czasu oraz więzi zachodzącej pomiędzy artystą a ludźmi.

 

Proces ingerencji artystów w przestrzeń miejską ma być gwarancją nie tylko „estetyzacji miasta”, ale przede wszystkim ma pobudzić otwartość i kreatywność jego mieszkańców, a tym samym zwiększyć ich kompetencje w zakresie odbioru sztuki współczesnej.

 

W przyszłości Katowicki Szlak Sztuki ma także stanowić istotny element turystyki kulturowej i obok Szlaku Zabytków Techniki, ma się stać gotowym pomysłem na realizację przedmiotowej lekcji plastyki oraz zajęć z zakresu edukacji artystycznej.

 

Edukacja artystyczna stanowi istotny element projektu MIASTO-PRZESTRZEŃ DLA SZTUKI i ma z jednej strony stanowić „zaczyn” do wykształcenia mieszkańców jako „świadomych obywateli kultury”, a z drugiej strony zachęcić ich do zdiagnozowania realnych potrzeb kulturalnych i współuczestnictwa w akcjach artystycznych oraz społecznych, pobudzając ich kreatywność oraz odpowiedzialność za przestrzeń, w której żyją.

Dorota Pociask-Frącek

 

 

 

W 2014 roku do projektu zaproszono Katarzynę Przezwańską, która wykonała instalację przestrzenną pt. KULA w Katowicach-Bogucicach.

 

 

 

Kula  to dosłownie kula, która powstała  z betonu, o średnicy 120 cm w której zatopionych jest ok. 200 minerałów.

 

Wszystkie mają indywidualny kształt, strukturę, kolor i wiek (nawet setki tysięcy lat).


Wszystkie są naturalne, uformowane wyłącznie siłami natury.

 

Kula jest więc tak jakby „pomnikiem sił ziemskich”.

 

Od dawna też wierzy się, że minerały mają tajną, leczniczą energię.

 

Skumulowane w kuli „dobra”, oddziałują na otoczenie w często odwiedzanym parku.

 

Kula stoi na placu Gwarków przed Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach. Gwarkowie byli to górnicy, którzy jako jedyni mieli pozwolenie na wykopywanie kruszców.

 

Katarzyna Przezwańska

 

 

 

Katarzyna Przezwańska –  rocznik 1984; ukończyła studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP. Istotną kwestią w jej twórczości stanowi kolor i jego percepcja w odniesieniu do zagadnień  związanych z architekturą, przestrzenią oraz naturą. Jej projekty przybierają formę abstrakcyjnych  trójwymiarowych obrazów. Prace artystki  były prezentowane podczas min.   zbiorowych wystaw  Marrakech Biennale ( Marakesz - 2012), A Material World  ( Berlin – 2012), w polskich galeriach:  Arsenał w Białymstoku , Stereo w Poznaniu, BWA w Zielonej Górze, Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz na Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Autorka  w 2010 roku  wykonała kilkanaście interwencji malarskich w Parku Bródnowskim wykorzystując znalezione obiekty o właściwościach rzeźbiarskich.”  W roku 2014 odbył się we Wrocławiu, w Mieszkaniu Gepperta wernisaż  artystki w ramach cyklu NATURALNIE. 

 

 

 

 

 

Informacje o kolejnych działaniach realizowanych w ramach projektu już wkrótce.

 

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015

 

 


 

 

 

 

Projekt Miasto-Przestrzeń dla sztuki obejmuje również działania dla dzieci. W 2014 roku podczas letnich warsztatów ekologicznych „Dla naszych oczu” dzieci w wieku od 6 do 12 lat pracowały z Katarzyną Kępską z Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” oraz z Małgorzatą Żydek – architektem krajobrazu z Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. Podsumowaniem warsztatów będzie akcja artystyczna w dniu 20 września, obejmująca zaprojektowanie przez dzieci mandali z roślin oraz jej wykonanie, na nowo powstającym placu zabaw w Katowicach – Józefowcu. 

 

 

 

 

 

Zobacz fragment filmu S.Z.T.U.K.A. - K. autorstwa Doroty Pociask-Frącek oraz Grzegorza Kowalskiego i Wojtka Stupnickiego, dokumentujący wszystkie wydarzenia, jakie miały miejsce w ramach projektu do 2013 roku.

 

 

 

 

 

 

Program

 

 

Zmieniliśmy się

w Katowice Miasto Ogrodów

 

 

Ostatnia aktywność

Partnerzy
sliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslider
Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij